1. Anasayfa
 2. Hakkımızda
 3. Projelerimiz
  1. Tamamlanan
   1. İPEK YOLU RİZZELLİ KONAKLARI
   2. MEŞELİK KONAKLARI
   3. KOZA SİTESİ
   4. NİSPET EVLERİ
   5. 5. İKLİM
  2. Devam Eden
   1. Yeni Projemiz / 2014
   2. Arcadia Evleri
 4. Sapanca Hakkında
  1. Tanıtım
  2. Kültürel Zenginlikleri
  3. Sapanca Hakkında
  4. Foto Galeri
  5. Video Galeri
  6. İlgili Linkler
 5. Katalog
 6. İletişim

Sapanca Hakkında / Sapanca Hakkında

Sapanca' da Sosyal Hayat ve Turizm

Bir göl ve yeşillikler beldesi olan Sapanca'nın bugün için ön planda olan turistik değeri gölüdür. Gölün tabii bir güzellikle insanı çeken öyle tarafları vardır ki, bu görünüş insana haz ve mutluluk verir. Bütün göl kıyılarından çepe çevre plaj olarak istifade edilebilir. Bugün Sa-panca'nın bu güzelliklerinden istifade etmesini bilenler, yazın buraların keyfini çıkarmaktadırlar.

Sapanca Gölü

Göl yeşilliklerin ortasında mavi bir pırlanta gibidir. Görmek isteyenlerin kolaylıkla gelmesini sağlayacak hertürlü ulaşıma açıktır. Sapanca Gölü ve çevresinin tabiat güzelliği çok sayıda turist çekmektedir.Yine göl çevresindeki irili ufaklı dağlar, iklimi, tabi güzellik görüntüsü bakımından gölü ve civarını rekreasyon maksatları için daha elverişli hale sokmaktadır.

Piknik ve Dinlenme Alanları

Atatürk İl Ormanı Uzunkum Köyü çıkışındadır. Sapan-ca Gölü manzaraları teperlerden görülebileceği mesire yerleriyle, yaz kış yakın yöre insanlarının gözde mekanları arasındadır. Seçkin çam ormanı ve güzel bir şekilde düzenlenmiş park alanları, kesin bir dinlenme olanağı sağlar.

Festivaller ve Törenler

Kurtuluş Günü Törenleri
Sapanca'nın 22 Haziran 1921 günü düşman işgalinden kurtarılması anısına her yıl 22 Haziran günü tören düzenlenmektedir. Törenlerde şiir ve halk oyunlarının yanısıra gazilerin gösterileri, spor yarışmaları ve tiyatro gösterileri gibi faaliyetler yapılmaktadır.

Soğucak Yayla Şenlikleri
Kaymakamlık ve Belediyemizin ortaklaşa hazırladığı ilki 13 Ağustos 2000 tarihinde yapılan Soğucak Yaylası Şenlikleri kapsamında halk oyunları, müzik, at yarışları, Karakucak Güreşleri gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

Sapanca Belediyesi Kültür ve Sanat Festivali
İlk yıllarda kurtuluş günü törenleri kapsamında düzenlenen festival,1992 yılından itibaren her yıl temmuz ayının ilk veya ikinci haftasında iki veya üç gün süreli olarak yapılmaktadır. Festival programında sünnet şöleni, halk oyunları, kitap sergileri, imza günü ve yazarlarla söyleşi, resim ve el sanatları sergisi, çeşitli spor yarışmaları, müzik dinletileri, konser, tiyatro, açık hava film gösterimleri, havai fişek gösterileri yer alan etkinliklerdendir.

Dedeman Göl Evi Panayırı
18 Temmuz 1999 yılında Dedeman Gölevi'nde ilki düzenlenen panayırda animasyon gösterileri, tanıtım ve satış standları, piknik faaliyetleri ile insanlar çok özel bir yaz günü geçirmişlerdi. Geleneksel hale getirilen panayır her yıl Temmuz Ayı içerisinde yapılmaktadır.

Sapanca Şiir Akşamları
İki gün süreli olarak , ilki 2001 yılında düzenlenen Sapanca Uluslararası Şiir Akşamları'nın üçüncüsü 27 - 28 Haziran 2003 tarihinde düzenlenmiştir. Kültür Bakanlığı'nın katkılarıyla, Sakarya Valiliği, Sapanca Kaymakamlığı ve Sapanca Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen Sapanca Uluslararası Şiir Akşamları'na dış ülkeler ve ülkemizden seçkin 25 şair katılmaktadır. Sakarya ili ve Sapanca ilçesi'nin hem turistik tanıtımı hemde ülke şiir sanatına katkıyı amaçlayan şiir akşamları, yapıldığı sahil bantında yakın il ve yörelerden halkın yoğun katılımına sahne olmaktadır.

Kurtköy At Yarışları
Köy koşu sahasında ilkbahar ve yaz mevsiminde 15-20 gün arayla ve bir gün süreyle düzenlenen at yarışları 5-6 katagoride köy bütçesine katkı amaçlı olarak düzenlenmektedir.